ندای ظهور

توصيه‌هاي حجت الاسلام و المسلمين قرائتي پيرامون ماه مبارک رمضان

حجت الاسلام والمسلمين محسن قرائتي در آستانه فرارسيدن ماه مبارک رمضان توصيه‌هايي براي بهره‌مندي هرچه بيشتر از قرآن کريم ارائه کرد.

1434271094gharaati.jpg

 پايگاه خبري عصر ظهور به نقل از خبرگزاري تسنيم ، حجت الاسلام والمسلمين محسن قرائتي در آستانه فرا رسيدن ماه مبارک رمضان توصيه‌هايي براي بهره‌مندي هرچه بيشتر از قرآن کريم ارائه کردند که بدين شرح است:

همان‌گونه که ماه رجب و شعبان دستورات ويژه دارد که براي آمادگي ماه مبارک رمضان است و همان‌گونه که مسئولين براي سفرهاي نوروزي و تابستاني تدارکات ويژه‌اي در نظر دارند و همان‌گونه که ماشين‌هاي هواگرفته در سراشيبي روشن مي‌شود و سراشيبي عبادت و تلاوت و تدبير و تفسير، ماه رمضان است، لازم است حوزه‌هاي علميه نيز براي ماه قرآن آمادگي خاصي داشته باشند.
هدف حوزه‌ها تربيت عالم رباني است که قرآن کليد رباني شدن را استمرار در تعليم کتب آسماني مي‌داند (کُونُواْ رَبَّانِيِّينَ بِمَا کُنتُمْ تُعَلِّمُونَ الْکِتَابَ وَ بِمَا کُنتُمْ تَدْرُسُونَ)
بحمدالله در اين سالها، حوزه‌ها به‌خصوص در حوزه علميه قم، صدها نفر از مدرسين کنار درسهاي رسمي به تفسير پرداخته‌اند و کم‌کم درس تفسير از درس جانبي و حاشيه‌اي وارد متن مي‌شود.
درس تفسير بايد جايگاه خود را در منابر و خطبه‌ها و مدارس علميه به دست آورد، خداوند به پيامبرش مي‌فرمايد: کلام و سخنراني تو بايد براساس قرآن باشد نه شعر و خواب و قصه و تاريخ (لتبين الناس ما نزل اليهم) و اگر از داستان و تاريخ و رؤياها بهره مي‌گيريم، بايد در حاشيه باشد.
با اينکه اهل‌بيت پيامبر عزيز مظلومند ولي رسول گرامي از مظلوميت آنان گلايه نمي‌کند بلکه از مهجوريت قرآن شکايت دارد: (يا رب ان قومي اتخذوا هذا القرآن مهجورا)
برخورد ضعيف با قرآن مورد توبيخ است؛ (افبهذا الحديث انتم مدهنون) و تدبر نکردن در آن با دو توبيخ همراه است: (افلايتدبرون القرآن ام علي قلوب اقفالها)
قرآن ذکر است به‌دليل «نحن نزلنا الذکر» و اگر به آن بي‌اعتنائي شود، زندگي نکبت‌بار به‌سراغ ما خواهد آمد: (وَ مَنْ أَعْرَضَ عَن ذِکْرِي فَإِنَّ لَهُ مَعِيشَةً ضَنکًا)
امروز در سايه انقلاب اسلامي درهاي دانشگاه به‌سوي تفسير باز شده است و مقام معظم رهبري در نامه به جوانان آمريکا و اروپا فرمود براي شناخت اسلام به‌جاي رسانه‌ها از خود قرآن بهره گيرند. وظيفه حوزه‌ها آن است که طلاب جوان را با قرآن و روش تفسير صحيح و جامع آشنا نمايند.
چه عالم‌نماهايي در دنيا به مردم گفتند که اطاعت از اولي الامر به‌دستور قرآن واجب است و اولوالامر را با بني‌اميه‌ها و بني‌عباس‌ها و امروز به آل سعود و آل خليفه و امرا و پادشاهان تطبيق و مردم را اسير اين مفسدين کردند. که اگر ما در تفسير اولوالامر نگاه جامعي داشته باشيم که قرآن کنار اطاعت از اولو الامر در آيات ديگري اطاعت از افراد گناهکار، کفور، مسرف، مهين، مفسد، بدسابقه، غافل، هوسباز، افراطي، جاهل و... را با جملات «لاتطع و لاتطيعوا و لاتتبع و لاتتبعوا» نهي کرده، هرگز مسير رشد انسان از ولايت اوليا خدا به پذيرش ولايت طاغوت‌ها تبديل نمي‌شد.
ما با انس با قرآن مي‌توانيم مواعظ خود را با قرآن گره بزنيم: (فذکر بالقرآن من يخاف وعيد)
ما با انس با قرآن مي‌توانيم درس اخلاق و تهذيب خود را با آيات اخلاقي گره بزنيم.
ما مي‌توانيم با انس با قرآن پاسخ همه سؤالات را بدهيم: (آيات للسائلين)
ما مي‌توانيم تمام مشکلات روحي و اجتماعي را حل کنيم: (و ننزل من القرآن ما هو شفاء)
ما مي‌توانيم با نور قرآن، ظلمات را روشن کنيم: (لتخرج الناس من الظلمات الي النور)
ما مي‌توانيم در اردوهاي تابستاني و زمستاني (رحلة الشتاء و الصيف) محور دروس تابستاني را تفسير سوره‌اي در قرآن قرار دهيم.
ما مي‌توانيم با دقت در آيات به علومي دست يابيم که امام رضا(ع) فرمود: (من اراد العلم فليثور القرآن)
امروز دنيا از آب، بنزين مي‌سازد که شايد آيه (و اذا البحار سجرت) اشاره به آن باشد.
امروز از يک کلمه (لونها تسرّ الناظرين) دانشکده روان شناسي رنگها را ايجاد کرده‌اند.
چرا کتابي را که به‌قول حضرت علي(ع) (بحر لاتدرک قعره) است جدي و جدي‌تر از قبل نگيريم.
به‌هرحال تابستان و تعطيلات آن از يک سو و ماه رمضان، بهار قرآن از سوي ديگر و وجود اردوهاي تابستاني و حدود يک‌ميليون معلم و پنج‌ميليون دانشجو و ميليون‌ها نسل نو، فرصتي است که اگر خداي ناکرده بهره نگيريم، حسرتي در (يوم الحسرة) خواهيم داشت.
مديران و مدرسان و متوليان حوزه‌هاي علميه سراسر کشور در اين يک ماه که فرصت داريم با تدبيري که با مشورت ائمه جمعه و جماعات و سازمان هاي فرهنگي مي‌انديشند، اقدامي در شأن قرآن انجام دهند.

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

ندای ظهور