ندای ظهور

كتاب پژوهشی فقهی پیرامون «نماز زیارت»

كتاب «پژوهشی فقهی پیرامون نماز زیارت» به قلم رضا سلم آبادی در چهار فصل كلیات و مفاهیم، مشروعیت نماز زیارت و حكم فقهی آن، كمیت و كیفیت نماز زیارت و زمان و مكان نماز زیارت به زیور طبع آراسته شده است.

143860801217506.jpg
پایگاه خبری عصر ظهور، حوزه نمایندگی ولی فقیه در امور حج و زیارت، كتاب پژوهشی فقهی پیرامون نماز زیارت را به قلم رضا سلم آبادی را با تدوین پژوهشكده حج و زیارت منتشر كرد كه این اثر در چهار فصل كلیات و مفاهیم، مشروعیت نماز زیارت و حكم فقهی آن، كمیت و كیفیت نماز زیارت و زمان و مكان نماز زیارت به زیور طبع آراسته شده است.

نماز زیارت، به عنوان یك عمل عبادی، موضوعی فقهی تلقی می‌شود كه محل ابتلای هر زائری است. بنابراین پاسخ به مسائل آن راهگشای همه زائران مؤمن خواهد بود.

سؤال اصلی درباره این موضوع كه نگارنده در پی پاسخ آن است، این است كه آیا نماز زیارت، مشروعیت دارد؟ البته سؤالات متعدد دیگری نیز درباره این موضوع، مطرح است؛ از جمله:

•حكم نماز زیارت از ادله متقن استفاده می‌شود یا از باب تسامح و ادله سنن می‌باشد؟
•نماز زیارت برای چه كسانی خوانده می‌شود؟ معصوم یا غیر معصوم؟
•زمان آن چه وقت است؟ قبل از زیارت یا بعد از آن؟
•نیت نماز زیارت چگونه است؟
•نماز زیارت چند ركعت است؟ (كمیت)
•كیفیت نماز زیارت چگونه است؟ (چه سوره‌هایی در آن خوانده می‌شود؟)
•نیابت و تطوع در نماز زیارت، چگونه است؟

این تحقیق پاسخگوی نیاز هزاران زائر مؤمنی است كه همه روزه، با شور و شعور، به زیارت‌گاه‌های مذهبی مشرف می‌شوند. همچنین روحانیان كاروان‌های حج، عمره، عتبات و سوریه، با مطالعه این نوشتار، می‌توانند انواع سؤالات زائران را درباره این موضوع، به طور كامل، پاسخ‌گو باشند.

از آنجا كه این نوشتار، نخستین تحقیق منسجم در این موضوع است، می‌تواند زمینه تتبع بیشتر را برای محققان فراهم آورد.

درباره پیشینه این تحقیق، می‌توان گفت كه با بررسی پایگاه‌های اسلامی در اینترنت و نرم‌افزارهای علوم اسلامی، مشخص گردید هیچ كتاب یا مقاله مستقلی درباره این موضوع، نگاشته نشده یا دست‌كم به چاپ نرسیده است.

اما در منابع حدیثی، در ضمن كتاب المزار، روایات فراوانی درباره این موضوع، می‌توان یافت؛ از این‌رو برخی از فقهای عظام نیز، به تناسب، درباره موضوع و مسائل آن، اظهار نظر كرده‌اند.

روش و نوع این تحقیق، كتابخانه‌ای است. در این تحقیق، سعی شده است با توجه به محدوده بحث و جوانب آن، از روایات و متون فقهی استفاده شود. در طرح بحث نیز، از شیوه تحقیق مسئله محور، بهره گرفته شده و در بررسی هر یك از مطالب نیز از روش نقد و استدلال، استفاده شده است.

البته در دسته‌بندی روش تحقیق، از آنجا كه این موضوع، حكم فقهی است و نتایج حاصل از آن، استفاده كاربردی دارد، می‌توان آن را كاربردی نیز دانست.

براساس گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی حج، كتاب پژوهشی فقهی پیرامون نماز زیارت اثر رضا سلم آبادی در قطع رقعی، شمارگان 500 نسخه و به قیمت 5500 تومان با تدوین پژوهشكده حج و زیارت از سوی مؤسسه فرهنگی هنری مشعر وابسته به حوزه نمایندگی ولی فقیه در امور حج و زیارت منتشر شده است.نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

ندای ظهور